Geri

Sponsorlu İlanlara da Bakdınız mı ?

Sakarya Masöz İrem Düzce Masöz İrem Freeday Spa Merkezi İskenderun Masöz Sibel

Rota Virüsünün Göze Etkisi

Çocuklarda görülen rota virüsü göze hareket kazandırıp dans eden göz sendromuna sebep olabiliyor işte rota virüsü ve göz belirtileri konusunda uzmanından ayrıntılar. Dünyagöz Ataköy’den Opr. Dr. Tülay Kılıç, daha sık çocuklarda görülen rota virüsünün, ebeveynlerin hasta bebeğin altını değiştirdikten sonra el yıkamamaları, enfekte su, yiyecek ve havadaki damlacıklarla bulaştığını söyledi.
 
 
 
Rota virüsünün bulantı, kusma, sulu ishal, ateş, aşırı su kaybı ve gözyaşının çıkmaması gibi sorunlara yol açtığını belirten Dr. Tülay Kılıç, “Genellikle sıvı kaybının dengelenmesiyle hastalık düzelmeye başlar ancak nadir de olsa menenjit gibi ciddi tablolar görülebilir. Beyin dokusunun tutulması ile birlikte çocukta ‘dans eden gözler sendromu’ oluşabilir” diye konuştu.
 
Görme sinirlerinde şişkinlik ve ödem görülebilir
‘Dans eden gözler sendromu’nda, gözlerde istemdışı çok hızlı bir şekilde hem yatay hem de dikey ve arka arkaya olan hızlı heraketlerin oluştuğunu ve bunların da kaotik bir görüntü yarattıklarını belirten Dr. Tülay Kılıç, şunları söyledi: “Bu hızda hareketlere ‘opsoklonus’ adı verilir. Diğer bir adlandırma da ‘manik bakışlar’dır (sakkadomania). Opsoklonus, ataklar halinde ya da aralıklı olarak görülebilir. Göz kapakları açık veya kapalı olabilir, uykuda bu hareketler durabilir. Herhangi bir göz uyarısında, kaotik görüntü artabilir. Hastalar baktıkları yerin sallandığını hissederler ama çift görme şikayeti olmaz. Bir diğer nadir rota virüsü komplikasyonu da görme sinirlerinde şişkinlik, ödem, şaşılık ve denge bozukluklarıdır.”
 
‘Dans eden gözler sendromu’nun başka sebeplere bağlı olarak da görülebilceğine dikkat çeken Dr. Tülay Kılıç, bu durumda tedavide kortizon ve kemoterapi ilaçları gerekirken, rota virüsü hastalığına bağlı oluşan ‘dans eden gözler sendromu’nda ise kendiliğinden düzelmenin izlenebileceğini söyledi.
 
 
 
Read more: http://www.saglikekibi.com/can/cocuk-hastaliklari/opr-dr-tulay-kilic-rota-virusunun-goze-etkisi.html#ixzz35b1U46kM

Görüntülenme Sayısı: 2470

Yorumlar